Academic Awards

ACADEMIC AWARDS – 11 JANUARY 2019 

(Based on the results of 2018) 

ACADEMIC BARS

GRADE 6 (Based on Grade 5 results of 2018)

Zara Deysel-Douman

Erin Gedult

Megan Nortjé

Matthew Paxton

Emma Short

 

GRADE 7 (Based on Grade 6 results of 2018)

Caytah-Leigh Koeberg (Re-award)

Na’eem Mahomed (Re-award)

Sadé May (Re-award)

 

GRADE 8 (Based on Grade 7 results of 2018)

Siyamthanda Desha

Keisha Mentoor

Simoné Prinsloo

Sinazo Soyana

AJ Victor

Cadee Arends (Re-award)

Lana Bouwer (Re-award)

Brent Hesselink (Re-award)

Tayla Kingwill (Re-award)

Jude Langmead (Re-award)

Siphosethu Malotana (Re-award)

Gemma Naudé (Re-award)

Brigette Oelofsen (Re-award)

Anna Pringle (Re-award)

Caitrin Spence (Re-award)

 

ACADEMIC TIES

 

GRADE 9 (Based on Grade 8 results of 2018)

Alexandra Imrie

Matthew McNaughton

Grace Merifield

Daniel Nell

Simamkele Soyana

Matthew Basson (Re-award)

Amber Binney (Re-award)

Hannah Bodenstein (Re-award)

Michelle Doyle (Re-award)

Jamie Jaftha (Re-award)

Kendall Krige (Re-award)

Chloe Shires (Re-award)

 

GRADE 10 (Based on Grade 9 results of 2018)

Jade Edwards

Mekisha Manzana

Zoë May

James Pringle

Melissa Swart

Catelyn Anthony (Re-award)

Shayna Japhta (Re-award)

Amzolele Relu (Re-award)

James Rose-Innes (Re-award)

Marthinus van den Berg (Re-award)

Hannah Watermeyer (Re-award)

 

HALF COLOURS/FULL COLOURS

 

GRADE 11 (Based on Grade 10 results of 2018)

 

Half colours

Jade Shires

 

Full colours

Matthew Hesselink

Katherine Imrie

Sara Kingwill

Bowen Langmead

Laetitia Theron

Deger Williams

 

GRADE 12 (Based on Grade 11 results of 2018)

 

Half colours

Bridget Stander

 

Full colours

Christine Harris

Micela Loock

Megan Doyle (Re-award)

Sanja du Plesssis (Re-award)

Ethan Gedult (Re-award)

Zintle Maki (Re-award)

Jenna McNaughton (Re-award)

Taylyn Miller (Re-award)

Peter Watermeyer (Re-award)

 

 

 

 

 

 

 

Rockschool Workshop

Our music teachers, Mrs van der Walt, Mrs Brink and Mrs van Rooyen started their year by attending a Rockschool workshop, presented by Mrs Naome Bezuidenhout, an international Rockschool examiner from Vanderbijlpark in South Africa. Rockschool is an international exam board, “Awarding the Contemporary Arts”.

RSL was founded on an ethos to provide innovative, contemporary qualifications for music and the arts. Being at the forefront of the industry for over 25 years, their operations include Rockschool Graded Music ExamsTeaching and Performance Diplomas, Vocational Qualifications (VQ’s) and Performance Arts Awards (PAA).

They pride themselves on delivering the most academically rigorous, industry-relevant qualifications designed to support aspiring artists, educators and teaching establishments – wherever they may be.

Our teachers were instructed on the content of the piano syllabus, from Debut to Gr 8, and the standard and different aspects of the graded exams. They learned a lot and are excited to implement the syllabus as another option of instruction into our music program for learners who wish to earn a graded qualification in contemporary piano music.

 

Academic Awards

Congratulations to the following learners on their academic achievements based on 2018 results

ACADEMIC BARS

GRADE 6 (Based on Grade 5 results of 2018)
Zara Deysel-Douman
Erin Gedult
Megan Nortjé
Matthew Paxton
Emma Short

GRADE 7 (Based on Grade 6 results of 2018)
Caytah-Leigh Koeberg (Re-award)
Na’eem Mahomed (Re-award)
Sadé May (Re-award)

GRADE 8 (Based on Grade 7 results of 2018)
Siyamthanda Desha
Keisha Mentoor
Simoné Prinsloo
Sinazo Soyana
AJ Victor
Cadee Arends (Re-award)
Lana Bouwer (Re-award)
Brent Hesselink (Re-award)
Tayla Kingwill (Re-award)
Jude Langmead (Re-award)
Siphosethu Malotana (Re-award)
Gemma Naudé (Re-award)
Brigette Oelofsen (Re-award)
Anna Pringle (Re-award)
Caitrin Spence (Re-award)

Academic Awards Grade 6 – 8

ACADEMIC TIES

GRADE 9 (Based on Grade 8 results of 2018)
Alexandra Imrie
Matthew McNaughton
Grace Merifield
Daniel Nell
Simamkele Soyana
Matthew Basson (Re-award)
Amber Binney (Re-award)
Hannah Bodenstein (Re-award)
Michelle Doyle (Re-award)
Jamie Jaftha (Re-award)
Kendall Krige (Re-award)
Chloe Shires (Re-award)
 

Academic Awards Grade 9

 

GRADE 10 (Based on Grade 9 results of 2018)
Jade Edwards
Mekisha Manzana
Zoë May
James Pringle
Melissa Swart
Catelyn Anthony (Re-award)
Shayna Japhta (Re-award)
Amzolele Relu (Re-award)
James Rose-Innes (Re-award)
Marthinus van den Berg (Re-award)
Hannah Watermeyer (Re-award)

Academic Awards Grade 10

HALF COLOURS/FULL COLOURS

GRADE 11 (Based on Grade 10 results of 2018)
Half colours
Jade Shires

Full colours
Matthew Hesselink
Katherine Imrie
Sara Kingwill
Bowen Langmead
Laetitia Theron
Deger Williams

Academic Awards Grade 11

GRADE 12 (Based on Grade 11 results of 2018)

Half colours
Bridget Stander

Full colours
Christine Harris
Micela Loock
Megan Doyle (Re-award)
Sanja du Plesssis (Re-award)
Ethan Gedult (Re-award)
Zintle Maki (Re-award)
Jenna McNaughton (Re-award)
Taylyn Miller (Re-award)
Peter Watermeyer (Re-award)

Academic Awards Grade 12