Top 8 Gala Results

On Friday evening, 28 February, seven Union High School swimmers participated in the Top 8 Invitational Gala at the Newton Park Swimming Pool in Port Elizabeth.

The Top 8 Gala is the culmination of the season’s ‘B’ Age Group Galas where the region’s top 8 swimmers in each age group and each stroke are selected to participate.

The atmosphere at the pool was, as always, very festive, with great camaraderie, friendly rivalry and good sportsmanship prevailing among the different schools.

As is tradition, the evening started with a poolside parade of all the teams, during which the Union swimmers proudly displayed their school flag as they made their way around the pool.

Throughout the evening that followed, Union’s swimmers gave it their all and managed to obtain six medals overall.

Congratulations to:

• Hannah Bodenstein who claimed gold in the 50m Backstroke and Hugo Botha who came first in the 50m Breaststroke,

• Elia Railton and Amber Binney who won silver in the 50m Backstroke and 100m Freestyle respectively, and;

• James Potgieter who took home bronze in both the 50m Backstroke and 50m Breaststroke.

Union High School is exceptionally proud of all of you!

The gala was hugely successful for Union, not only in terms of medals, but in times as well as six new personal bests (this included new PBs for first-timers, Mia and Hugo Botha) were also recorded!

This meet is always a wonderful competition with which to end off a very busy swimming season and we thank everyone involved for making it such a memorable event.

All our learners can be very proud of what they achieved and we look forward to seeing what next season holds in store for our Union swimmers!

• Union High School would like to extend a special word of thanks to Stefan and Andrea Ittershagen-Strauss who, very generously, hosted the swimmers for the night in Port Elizabeth.

They treated the learners to a great dinner and breakfast, and made sure that their evening was fun and relaxed.

Swimmers Go The Extra Mile

Several Union youngsters took on the 96th River Mile at the Sundays River Cannonville Slipway this past Sunday morning, 23 February, joining hundreds of other swimmers who competed in this year’s edition of Africa’s oldest open-water swimming event.

• Seven Unionites were among the 200 participants in the Men’s River Mile.

Mack Rubidge, who finished in a time of 21 minutes, was Union’s first swimmer to cross the finish line. He was followed by Luc Railton, who finished the race in 22 minutes.

Hugo Botha – who’s only 13-years-old – then crossed the finish line in a time of 23 minutes, ending 16th overall out of the 53 competitors in his respective age group.

Schea Johnson came in next, followed by James Potgieter, Matthew Davenport and Max Price.

Well done to Luc, Hugo, Matthew and Max for an excellent show during their very first River Mile!

• In the Ladies’ River Mile, Union had nine swimmers entered among the 169 participants – two of whom, Tyra Binney and Melissa Swart, were competing in the event for the very first time.

Hannah Bodenstein, who finished in a time of 24 minutes, was the first Unionite to cross the finish line.

Amber Binney came in hot on her heels, also finishing in the 24th minute.

Both Hannah and Amber finished in the race’s Top 40, coming 14th and 15th respectively out of the 56 competitors in the 15 to 29-year-old category.

Kendall Krige was next to finish, followed by Jade Shires, Tyra Binney, Melissa Swart, Brigette Oelofsen, Elia Railton and Kelly-Paige Scott.

The school was very proud to have a large group of swimmers representing Union at this year’s event, even more so of the many ‘newbies’ who entered the event this year.

Of course, a River Mile outing wouldn’t be complete without a visit to the Nanaga Farm Stall, where the learners and accompanying members of staff enjoyed the tasty home-made pies and roosterkoek on offer, before hitting the long road home.

 

Interschools Gala

The annual Interschools swimming gala between the Union Schools and Laer and Hoër Volkskool was held on Wednesday afternoon, 19 February.

A THRILLING performance by the swim stars of these two schools treated spectators to an exhilarating show of athleticism.

Union is indebted to Hoër Volkskool who, once again, made their fantastic facilities available for the event.

As always, Union and Volkskool had a strong team of staff and volunteers operating poolside and the school extends its thanks to all those who acted as time keepers and to those charged with officiating duties.

The gala ran exceptionally smooth, with close to 80 individual events and relays being held.

The strong competition between the two schools’ swimmers ensured that a lot of records tumbled, with many new personal bests also being recorded.

Union’s junior swimmers pipped Laer Volkskool with 407 points to 372, while Hoër Volkskool finished with 410 points in total, which saw them edge out Union High School’s 321 points.

The overall points tallied up to:
Volkskool: 782
Union: 728

The Junior Victor Ludorum award is shared by Union’s Matthew Paxton and Volkskool’s Aiden Thiart, while Volkskool’s Carlien Oosthuizen was recognised as the Junior Victrix Ludorum.

Volkskool siblings Llewellyn and Marlien Crewe-Brown claimed the senior Victor and Victrix Ludorum honours.

Congratulations Volkskool!

Union’s swimming squad trained very hard for this event and have made the school so very proud with their performances and marvellous team spirit.

As swimming grows in stature at Union, we look forward to many more of these meets in the coming years.

View photographs on our FaceBook Page.

Interhouse Gala Results

On Tuesday afternoon, 11 February, the Union High School pool witnessed a very exciting Interhouse Swimming Gala that contained an abundance of enthusiasm, physical effort and polished swimming strokes.

This was the first gala hosted by Union in the school’s swimming pool since it was revamped last year and the Houses rallied their swimmers for this long-standing friendly competition between Daly and Arnott.

While all the races were closely contested, a dedicated team of timekeepers stood poised with their stopwatches at one end of the pool, with house supporters and teams cheering enthusiastically from the sides.

As ever, the relays generated huge excitement – speed and lots of noise were evident as every position and point became vital towards the overall scores.

In the end there could only be one winner and it was Arnott House! They beat Daly House to the title with a strong 563 points in total compared to Daly House’s 389 points.

Congratulations Team Arnott!

A big well done goes to all those who swam!

Swimming: B Age Group Gala

Eleven Union High School swimmers participated in the ‘B’ Age Group Gala at the Newton Park Swimming Pool in Port Elizabeth on Saturday, 1 February, competing in 24 events in total.

It was a debut meeting for swimmers Grace Kemp, Matthew Davenport, Daniel Marais and Luc Railton.  These swimmers did very well and will now be able to compete to improve their times at future meetings.

Standout performances included Tya Binney, James Potgieter and Max Price who swam two Personal Bests each.

Well done to all those who participated!

Jnr Interhouse Gala 2019

On Friday, the junior department enjoyed a final competitive outing before knuckling down to the serious business of exams, when they took part in their annual interhouse gala.  With the end of the year looming, spirits were high and the competitors gave their best and produced some excellent results.  Tightly contested races throughout the day made for thrilling viewing for the spectators, and as the day culminated with the crowd-favourite, the exciting ladder relay, shouts and screams filled the air as the houses cheered their respective teams on.  Arnott house won this race and also did exceptionally well to take the Interhouse trophy with a 488 to 302 point win.

Well done to all the swimmers who participated and thank you to all the staff and parents involved in making it a successful and enjoyable day for all.

VICTOR AND VICTRIX LUDORUM

POINTS ORDER PER AGE-GROUP

AGE GROUP   GIRLS   BOYS  
U/11 1 Misha Newton 29 Bradley Davenport 24
  2 Mecoli Vorster 15 Tristan Hope 16
  3 Rebecca Copeman 14 Peter-Daniel Clegg 15
           
u/12 1 Chloe Erasmus 24 Matthew Paxton 29
  2 Emma Short 22 Daniel Marais 20
  3 Sasha Cochrane 16 Hayden Pienaar 18
           
u/14 1 Tyra Binney 30 Matthew Davenport 30
  2 Caytah-Leigh Koeberg 24 Jayden Swart 18
  3 Alinda Goosen 16 Max Price 15
           

OVERALL POSITIONS AND WINNERS OF VICTOR AND VICTRIX

GIRLS:

1st

2nd

3rd

 Tyra Binney – VICTIRX LUDORUM

Misha Newton

Caytah-Leigh Koeberg  & Chloe Erasmus

30 points

29 points

24 points

BOYS:

1st

2nd

3rd

Matthew Davenport – VICTOR LUDORUM

Matthew Paxton

Bradley Davenport

30 points

29 points

24 points

 

Swimming: 1st B-Age Group Gala

It is always said that the joy of life is in the participation, and it was certainly clear from the faces of our swimmers, that the first ‘B’ Age Group Gala of the season was enjoyed by all.

The gala was held yesterday morning (Saturday, 26 October), at the Newton Park indoor swimming pool in Port Elizabeth and saw many of the Union swimmers recording new personal bests.

The next gala, which will also be the last one for the year, will be held on 16 November.

Top 8 Gala

A group of 7 Union High swimmers participated in the Top 8 Invitational Gala on Saturday 9 March, which pits the top swimmers of schools in the province against each other. Our Union High ladies won 4 medals in total and they were well rewarded for all their hard work during the season.

A congratulation to the following swimmers on their medal wins:

Elia Railton: Silver 50m Breaststroke;  Bronze 50m Backstroke

Amber Binney: Silver 50 Breaststroke

Megan Doyle: Silver 50m Freestyle

 

Karoo Swimming Gala

As we approach the final few weeks of this term, the swimming coaches would like to thank their swimmers for their efforts throughout yet another very demanding season. The heavy combination of academic stress and countless galas at this time of year always takes its toll on our athletes and we appreciate your dedication during these exhausting times.

The Karoo gala was hosted by Volkskool on Wednesday and many of our senior and junior swimmers were invited to compete. The competition in the senior division in particular was very tight and made for some tremendously exciting finishes.  The senior girls managed to clinch 1st place in their division – with a mere 20 points separating them from the second placed Volkskool;  while our senior boys came 3rd with only 30 points separating the top three schools. We managed these scores by ensuring we entered as many participants in each race as possible.

Although Volkskool were comfortable victors in the junior division, the 2nd place honours were shared by Union and Gill.

Congratulations to the following junior swimmers who did very well to achieve top 3 places in their races:
1st places:     Matthew Paxton, Misha Newton, Daniel Marais
2nd places:    Chloe Erasmus, Matthew Paxton
3rd places:     Tyra Binney, Matthew Davenport, Mecoli Vorster, Misha Newton, Bradley Davenport, Rebecca Copeman and Matthew Paxton

Our senior swimmers placed as follows:
Brigetté Oelofsen: 1st place 100m Freestyle;  2nd place 50m IM and  50m Breaststroke;  3rd place 50m Freestyle and 50m Butterfly
Lana Bouwer:  2nd place 50m Backstroke
Amber Binney:  2nd place 50m IM and 50m Butterfly;  3rd place 50m Freestyle and  50m Breaststroke
Hannah Bodenstein: 2nd place 50m Backstroke;  3rd place 50m IM
Megan Doyle:  1st place 100m Freestyle;  2nd place 50m IM and 50m Butterfly;  3rd place 50m Freestyle
Jade Shires:  3rd place 50m IM
Elia Railton:  2nd place 50m Breaststroke and 50m Backstroke
Jude Langmead:  1st place 50m Butterfly
James Potgieter:  3rd place 50m IM and 50m Butterfly
Mack Rubidge:  2nd place 100m Freestyle;  3rd place 50m Freestyle, 50m Backstroke and 50m Butterfly
Luke McNaughton:  3rd Place 50m IM
Damon Fouché:  3rd place 50m Breaststroke

KAROO SWIMMING TEAM:
Based on the Karoo Gala results last week, we are proud to announce that the following swimmers have been selected to participate in the Inter Districts gala to be held in East London next Monday. Congratulations to all these swimmers!